Punch needle je tekstilna tehnika, pri kateri z votlo iglo prebadaš blago in tako ustvarjaš zanke iz preje, ki se oblikujejo na zadnji strani tkanine. S to tehniko lahko ustvarimo razne okraske, podstavke za kozarce, blazine, manjše preproge , lahko pa punch needle uporabimo kot tehniko vezenja za bolj 3d učinek.
V tem blogu bomo šli skozi postopek punch needle tehnike ter pomembne napotke glede izbora pravilnih materialov.
Kaj potrebujemo?
- "Punch needle" iglo oz. prebijalno iglo
- Osnovno blago – priporočamo tkanino za vezenje
- Preja – lažje je delati z bolj gladkimi prejami, pomembno je, da se debelina preje ujema z debelino igle
- Obroč za vezenje
- Filc
- Lepilo za les ali pištolo za vroče lepljenje
Ujemanje preje, osnovnega blaga ter velikosti igle
Najbolj “zahtevna” stvar pri punch needle tehniki je, da se vsi materijali ujemajo in prebadanje poteka gladko. Če boste uporabili točno te izdelke, ki smo jih mi za naš projekt, bo prebadanje potekalo brez težav. Mi smo uporabilli prejo Diva ter Bella, iglo velikosti 1,6mm ter mrežasto tkanino za vezenje kot osnovno blago. Če se zanke ne delajo, nastajajo luknje v osnovnem blago ipd., pomeni, da se te trije elementi ne ujemajo. Ali imate predebelo/pretanko prejo za iglo, pregosto ali preredko osnovno blago. Pri preji smo opazili, da je najlažje delati s prejo, ki je bolj gladka, kot je naša Diva preja.
Kako pripravimo iglo?
Prejo napeljemo s pomočjo priložene žičke. Glej slike za natančen prikaz pravilne napeljave preje. Pomembno je, da gre preja gladko skozi iglo. Če se zatika, imamo najverjetno pretanko iglo. Pred vbadanjem nastavimo željeno dolžino zank. Večja številka pomeni višje zanke oz. bolj 3d rezultat.
Priprava osnovnega blaga
Odrežemo dovolj velik kos blaga, da ga bomo lahko vstavili v obroč. Narišemo željeni vzorec in ga vstavimo v obroč. Zelo pomembno je, da je blago čimbolj napeto na obroču. Obroč zategnite kolikor se da in ga med vbadanjem popravljajte, če je potrebno.
Tehnika prebijanja
1. Iglo zabodemo v blago do konca. Iglo imamo vedno obrnjeno tako, da je preja zadaj. Naprej oz. v smer vbadanja pa gleda votel del igle, kot je prikazano na sliki.
2. Povlečemo jo nazaj – ne dvigujemo je nad blago! Dvignemo le toliko, da lahko naredimo naslednji vbod, ki naj bo čim bližje prejšnjemu. Pri tej tehniki iglo zgolj zabadamo skozi blago.
3. Nadaljujemo z gostimi vbodi. Prava 3d stran vezenine je na nasprotni strani.
4. Ko želimo zaključiti, s prstom zadržimo prejo, da ne izvlečemo zanke. Iglo potegnemo ven ter prerežemo prejo.
Kako zaključimo izdelek?
Za obstojnost moramo zalepiti zadnjo stran. Porežemo morebitne nitke in namažemo z lepilom za les ali lepilom za tekstil. Osnovno blago porežemo in pustimo cca 1 cm rob, katerega zalepimo. Če imamo dizajn z okroglinami, bomo morali rob razrezati, da se lepo prepogne.
Na zadnjo stran zalepimo filc in izdelek je končan.
Punch needle tehnike se lahko zelo hitro naučimo, pomembna je le primerna izbira vseh elementov. Nas je ta tehnika navdušila že pri prvem izdelku – preprosti podstavki, ki so hitro postali majhne umetnine :)