Kako uravnati napetost sukancev na overlock stroju
Najpogostejša težava, s katero se srečujemo pri šivanju z overlock strojem, je zagotovo nastavljanje napetosti sukancev.
V prvem koraku, ko se še učiš, kako prilagoditi napetost sukancev, bo najlažje, da uporabiš barvne sukance, in sicer barve prilagodiš barvam na šivalnem stroju. Tako boš lažje razumel_a, kako potekajo sukanci in kako se njihove poti prepletajo. Pogosto se namreč lahko tudi zgodi, da je potrebno popraviti napetost le enega sukanca in napaka bo odpravljena. Pri nastavljanju si pomagaj s priloženimi navodili overlock stroja.
Kako je videti šiv, kjer je napetost sukanca popolna?
Najprej si oglejmo, kaj želimo doseči – uravnovešen šiv, kjer se sukanca lovilcev srečata točno na robu blaga, igelna sukanca pa ne zategujeta ali mečkata materiala.
NAPETOST IGELNIH SUKANCEV
Ko pri šivanju uporabljaš vse štiri sukance, moraš obvezno prilagoditi napetost obeh igelnih sukancev. V primeru, da šivaš s tremi sukanci, moraš prilagoditi napetost samo enega igelnega sukanca.
1. Blago se nabira in guba
V primeru, da je napetost igelnega sukanca prečvrsta, se bo blago začelo nabirati in gubati. To je morda priročno, če želimo ustvariti naborke, vendar je zelo moteče v primeru rednega šivanja, ko želimo raven šiv. Če se to zgodi, znižaj napetost igelnega sukanca, dokler se blago ne izravna.
2. Zanke igelnega sukanca so ohlapne
Prerahla napetost igelnega sukanca prinaša na hrbtni strani blaga ohlapne zanke. V tem primeru je najbolje povišati napetost igelnega sukanca, dokler ne bo igelni sukanec komaj opazen na hrbtni strani blaga.
NAPETOST SUKANCA LOVILCEV
Sukanca lovilcev sta nekoliko bolj težavna, saj vplivata en na drugega. Če se sukanca lovilcev ne srečata ravno na robu, pozorno opazuj, kateri sukanec vleče na napačno stran blaga. In nikar ne pozabi, sukanec zgornjega lovilca mora biti vedno zgoraj, sukanec spodnjega lovilca pa spodaj.
1. Sukanec zgornjega lovilca vleče na zadnjo stran blaga
Na spodnjih fotografijah lahko opazuješ, kako je sukanec zgornjega lovilca povleklo na hrbtno stran blaga. To lahko pomeni, da je napetost sukanca zgornjega lovilca prerahla ali pa da je napetost sukanca spodnjega lovilca prečvrsta. Na tej točki moraš sam_a presoditi, kaj boš najprej popravil_a.
Da bo naloga lažja, primerjaj ti dve fotografiji.
Na prvi je videti, da so sukanci preveč zategnjeni in se blago viha, zato bi predlagali, da poskusiš znižati napetost sukanca spodnjega lovilca.
Na drugi fotografiji pa so sukanci videti ohlapni, zato predlagamo, da poskusiš povišati napetost sukanca zgornjega lovilca.
2. Sukanec spodnjega lovilca vleče na lice blaga
Kot lahko opazuješ na fotografiji, sukanec spodnjega lovilca vleče na lice blaga. To pomeni, da je lahko napetost sukanca zgornjega lovilca prečvrsta ali pa, da je napetost sukanca spodnjega lovilca prerahla.
Ponovno si lahko pomagaš z zgornjim nasvetom. Če je sukanec preveč ohlapen, povišaj napetost sukanca spodnjega lovilca, v nasprotnem primeru pa znižaj napetost sukanca zgornjega lovilca.
NASVETI
1. Če nisi prepričan_a, kje se je zataknilo, nastavi napetosti vseh sukancev na privzete (kar je običajno označeno na regulatorjih na overlock stroju). Potem pa najprej prilagodi napetost igelnih sukancev, nato pa preveri še napetost sukancev lovilcev.
2. Če je le možno, uporabi malenkost drugačno barvo enega izmed sukancev lovilcev. Tako boš namreč takoj ugotovil_a, kateri povzroča težave. Na primer, za igelna sukanca in enega izmed sukancev lovilcev lahko uporabiš bež sukanec, za sukanec drugega lovilca pa bel sukanec. Na končnem projektu med sukanci skoraj ne bo opaziti razlike, bo pa proces šivanja zaradi tega veliko lažji.
3. Pred samim šivanjem preveri napetost vseh sukancev na ločenem kosu blaga. Vajo ponovi večkrat, dokler ne dobiš popolnega šiva. Ko ugotoviš pravilne napetosti vseh treh ali štirih sukancev, bodo potrebni le manjši popravki glede na izbor in debelino blaga, ki ga potrebuješ za svoj projekt.
4. Delaj si zapiske optimalnih napetosti glede na vrsto blaga in število plasti, ki jih šivaš.
Sedaj pa veselo na delo 😊
Vir: http://www.makeithandmade.com/2012/08/perfecting-sergeroverlocker-tension.html