Otvoritev Svet metraže BTC Ljubljana >>> 16. 1. 2025 ob 15:00

Katero šivanko izbrati za ročno šivanje

Tako kot pri izbiri strojnih igel, moramo biti posebej pozorni tudi pri izbiri šivank za ročno šivanje. Poznamo jih namreč kar nekaj vrst, vsaka pa je primerna za drugo vrsto materiala oz. drugo tehniko šivanja.

Danes ti bomo predstavili sedem različnih vrst šivank za ročno šivanje, ki jih lahko najdeš tudi na naših poličkah. Zato hitro preveri, za kaj se uporabljajo, in izberi tiste, ki jih potrebuješ za naslednji projekt. 

 

 

KLASIČNE ŠIVANKE ZA ROČNO ŠIVANJE

Takšne šivanke so najbolj vsestranske in zato najbolj priljubljene pri šiviljah po celem svetu. Poznamo različne dolžine, uporabiš pa jih lahko za šivanje oblačil, za popravke, aplikacije in še veliko drugega. Zanje je značilno, da so zelo ostre, nikoli tope, in imajo majhno uho. Na prvi pogled so zelo elegantne in majhne, vendar naj te to ne zavede, saj so zelo čvrste. Zaradi teh lastnosti z lahkoto prebodejo tkanino in lepo drsijo, brez da bi pri tem naredile veliko luknjo.
 

ŠIVANKE ZA VEZENJE

Zanje je značilna izjemno ostra konica, ki je nujno potrebna za enostaven potek dela. Zaradi te lastnosti so idealne za vezenje tudi na nekoliko bolj fine in elegantne materiale, kot sta med drugim svila in saten. Ponašajo se tudi z nekoliko večjim ušesom, saj lahko zaradi tega uporabljamo debelejše niti, ali celo več pramenov niti za vezenje hkrati, kar je pri takem načinu ustvarjanja še toliko bolj pomembno. Pri izbiri igle za vezenje je pomembno, da izberemo dovolj veliko iglo, da pri delu ne pride do nepotrebnega tlačenja in obrabe niti.
 

ŠIVANKE ZA ŠIVANJE PERLIC

Tovrstne vrste igel so idealne za vstavljanje perlic, tako za izdelavo nakita kot tudi za šivanje in vezenje perlic na različne tkanine. Poleg tega jih lahko uporabimo tudi za šivanje in pritrjevanje bleščic. Ponovno imamo na voljo kar nekaj različnih dolžin, ker pa so zelo ozke jih lahko z lahkoto prevlečemo tudi skozi perlice in si tako olajšamo delo. Zato je pomembno, da izberemo dovolj majhno iglo, ki ne bo polomila krhkih perlic.
 

ŠIVANKE ZA TAPECIRANJE

Igle, ki jih koristimo za težje, kompaktnejše in debelejše tkanine, so tudi same po sebi malenkost večje in težje od običajnih igel za ročno šivanje. Poznamo dve vrsti, in sicer lahko najdemo ravne ali pa ukrivljene, ki so še posebej priročne za šivanje materiala, ki je že nameščen na artikel, npr. kavč ali naslanjač. Zaradi ukrivljenje oblike je namreč šivanje v tem primeru veliko lažje in posledično bolj natančno.
 

ŠIVANKE ZA USNJE

Šivanke za usnje se na prvi pogled od vseh najbolj razlikujejo in jih najlažje prepoznamo. To pa je zato, ker njihova konica ni okrogla, pač pa ima trikotno obliko. Ta unikatna oblika je zelo pomembna, saj dovoljuje igli, da lažje prebije težji material, kot je usnje ali pa žamet in celo vinil. Zaradi trikotne konice se material pri delu ne obrab in ne uniči.
 

ŠIVANKE ZA VOLNO

Šivanke za volno so zelo zanimive in najpogosteje jih uporabljamo za združevanje pletenih delov. V nasprotju s klasičnimi šivankami so te tope in nikoli ostre, da pri delu ne bi poškodovale že narejenih izdelkov. Uho igle je prav tako veliko večje, saj nam to omogoča delo s težjimi in debelejšimi prejami. Nekatere imajo tudi ukrivljeno konico, zaradi lažjega zaključevanja pletenja.
 

ŠIVANKE ZA KRPANJE PLETENIN

Šivanke za krpanje so do neke mere podobne klasičnim šivankam za ročno šivanje, vendar se od njih razlikujejo po večjem ušesu. Ravno zaradi tega jih lahko uporabljamo tudi za krpanje artiklov, npr. lukenj v pletenih oblačilih in nogavicah, tudi iz malenkost debelejših prej. Tudi pri teh iglah so na voljo različne dolžine, in sicer so tiste še nekoliko daljše idealne za popravljanje artiklov iz še posebej debelih prej.




Vedno je pomembno, da izberemo primerno iglo za svoj projekt, saj bo tako naše delo veliko lažje. Lahko se zgodi tudi, da tokom dela zamenjamo iglo, poskusimo z večjo ali manjšo, debelejšo ali tanjšo, da dosežemo perfekten končni rezultat. Sedaj boš tudi ti vedel_a, katero iglo izbrati  😉

 

 

Vir:

https://www.jjneedles.com/images/needles-guide/Hand_Sewing_Needle_Size_Guide_Type_Length.pdf

https://www.marthastewart.com/7615873/sewing-needle-guide-types-projects 

Artikli, ki jih priporočamo za vaš projekt: